Могилата в Провадия

На 18 км от Варненския некропол се е кореняла Европейската цивилизация. Там се намира най-ранният център за добиване на сол в Европа, разкрит по нашите земи. Представлява нещо между селищна и надгробна могила с огромни размери. Там било мястото с най-големите залежи на най-чистата сол в България.

В древна Тракия районът до морето, гъсто населен, не е имал достатъчно възможности за добив на сол. А най-ранните земеделци и скотовъдци са имали нужда от нея за овкусяване на храната си, за нейното консервиране, за вече опитомените първи домашни животни. Така в края на неолита (5 400 г. пр. Хр.) една група от Тракия преминава през Стара планина и отива в Провадия. Мястото било предварително проучено и започнали да произвеждат сол. Направили си неголямо селище върху конусовидна могила, чийто пресечен връх представлява солно огледало. То лежи на дълбочина 13-17 м под съвременната повърхност. Там от влагата, дъждовете и подпочвената вода, която размива солта, горният слой е винаги влажен. Солта избива настрани.

Изворите, от които праисторическите хора (в края на 5 400 – 5 000 г. пр. Хр.) са носели солената вода, се намира в близост до селището им. Тя била изварявана в специално направени за целта керамични съдове. Все още не са открити съоръженията, в които е ставало това, както и мястото където били изработвани глинените съдове. Но е ясен принципът на добиване – чрез изпаряване на водата остава само сухото вещество в съдовете. След това те били разчупвани и са се получавали солени конуси, с които могли да търгуват и на разстояние.

Заради близостта на провадийската могила и Варненския некропол, учените предполагат, че златото в него било получено срещу сол, тъй като там районът не е златодаен, а е открита най-ранно обработеното злато в света. До колкото е известно то идва от Анатолия (Мала Азия).

При разкопките са открити богати постройки, хиляди фрагменти от съдовете, в които са изварявали солената вода. Открити са и луксозни съдове, които със сигурност са внасяни от някъде. Материалната култура на траките, която е добре позната, е по-богата и по-различна от намерената там.

Източник: Забележителности

http://zazz.info/images/gallery/2012_5/485_attach_3798_normal.jpg